Government recognizes individuals in the 2019 Queen’s Honours List


Government recognizes  individuals  in the 2019 Queen’s Honours List

 

A total of 87  people from all walks of life in  Papua New Guinea   have been recognised in the 2019  Queen's Birthday Honours list.

 

The announcement also coincides with  Her Majesty, Queen Elizabeth II’s 93rd official birthday which was celebrated in Papua New Guinea  on Monday, June 10, 2019.

 

Governor-General, Grand Chief Sir Bob Dadae, when announcing the recipients, also congratulated the individuals   for their outstanding work and services in their communities.

 

A business woman,  Mrs  Sandra Lau,, was among  the highest ranking recipients,  who was awarded the Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE). 

 

The official list is as follows:

 

Knight Bachelor

Walter Oma NOMBE - for services to the community of the Eastern Highlands in the roles of Member, Minister and Premier of the Provincial Government. 

 

Order of Saint Michael and Saint George

CMG

The Hon. Job POMAT , for services to the community as a Member of National Parliament including as Minister and currently as Speaker of Parliament; and The Hon. Joseph Malinu YAGI : for services to law, the community and the judiciary as a senior Judge in the National and Supreme Courts of Papua New Guinea.

 

Order of the British Empire

DBE  ( Dame Commander   of the Most Excellent Order  of the British Empire)

Mrs Sandra Geok Mei LAU, MBE , for services to commerce and the community through her philanthropic contribution in the areas of women and children welfare, education and health services.

 

KBE   ( Knight Commander   of the Most Excellent Order of the British Empire)

The Hon. John Thomas PUNDARI, CMG , for services to Papua New Guinea and the community as a Member of National Parliament, Deputy Prime Minister and Speaker of Parliament; and Datuk Kie Yik WONG, for services to commerce and the community through significant investment in rural business enterprises, human resource and infrastructure development.

 

CBE

Wayne Kenneth GOLDING, OBE, for services to commerce and trade promotion and the Asia-Pacific Economic Cooperation Leaders’ Summit 2018; James Sze Yuan LAU, for services to commerce, manufacturing, hospitality and property development; Peter Allan LOWING, OBE, for services to law, the legal profession and the community; and Dr Thomas WEBSTER, for public service, research and policy development in education and land reform.

 

OBE

David CARADUS, for services to commerce and taxation; Dr Alois DATON, for contribution to public services, taxation and gender equality; Dr Kulala MULUNG, for services to the University of Technology, forestry and the environment; Dr Ken NGANGAN, for contribution to public services and public financial management and governance reform; James Joseph PANG, for services to commerce, sport and the community; David Manoa TOUA, for services to commerce, the Business Council and the Asia-Pacific Economic Cooperation Leaders’ Summit 2018; and Robin Murray WOO, for services to manufacturing, the airline industry and the National  Superannuation Fund.

 

MBE

Pastor Kamis BIRA, for services to the community and religion; Dennis William BUX, for services to business and the security industry; Monni CROSS, for services to the Asia-Pacific Economic Cooperation Summit 2018; Derek Andrew DAUBNEY, for  services to Trukai, sport and the community; Fred Meraveka EOVO, for services to the church and the community; Mark Steven FOXE, for services to Australia-Papua New Guinea relations; Dr Keith Kulakit GALGAL, for services to agriculture research and  agribusiness; Antonio Sodicta GO, For services to commerce and the fishing industry;  Mrs Harriett  JACK, for services to healthcare and the Good Samaritan Women Program; Dr Etami Betty KOKA, for services to healthcare and the Enga community; Gustav KRAUS, for services to the airline industry in the Pacific Region; Kelvin LAKI, for services to the Emergency Disaster Relief; Leo LEMALU , for services to village court and the community; Carlistius Jason MARI’BERA, for services to karate; Mrs Anne Piwa  TARUTIA, for services to education, particularly for young children; Mrs Onnie  TEIO, for services to victims of sexual and family violence; Jethro WALA, for services to the Asia-Pacific Economic Cooperation Summit 2018;  Mrs Julie Tagual  WIALU, for services to rural healthcare; and  Lucas YALIPIN, for services to the community.

 

 British Empire Medal (BEM)

Ms Roselyn Cecil AKUA, for services to caring for abused women and children;

Daniel Kulumini APAKIA, for services to village court; Kwalam APISAH, for services to sport; Kapiya AYARE, for services to the community; Reverend Anna BESAI, for service to the United Church and women’s development; Superintendent Clement DALLA, for services to the Royal Papua New Guinea Constabulary; Rohu GAGAI, for services to the community; Mrs Agatha  GAWI, for service to education; Ilaita T.K. GIGIMAT, for services to basketball; Chief Superintendent Laboi Ambrose IGAK, for services to the Royal Papua New Guinea Constabulary; Ben IMAL, for services to the Assemblies of God Church; Mrs Eva Vinun  JESSE, for services to education; Rendey KAWAGE, for services to education; Elijah KOJU, for services to the community; Sarufa LAKOU, for services to education; Larry LAVAI, for services to the East Sepik provincial administration; Aaron LUAI, for public service; Detective Chief Sergeant Ulagis MANTU, for services to policing and the community; Siloe MASE, for services to the United Church; Mrs Hannah Bennett  McMANUS, for services to gymnastics; Mrs Atai MOGOLA, for services to education; Mrs Hanna OGI, for services to education and women’s development; Mrs Jennifer PARINA, for services to the National Research Institute; Mrs Jessie  PILIWAS, for public service; Mrs Sarenah Karess  PINI, for services to sport; Raphael Nime POKA, for services to the community; John Umbu PUPU, for services to the community; Mark RETO, for services to the community; Mrs Monica RICHARD, for services to education and victims of sexual and family violence; Ms Martha SERE,  for services to Emergency Disaster Restoration;  Tonny SIOS,  for services to the Seventh Day Adventist Church; Mrs Vere  TERE-APISAH, for service to sport, particularly tennis; Francis Posou WAITAO, for services to sport; Hiob Tupeno WEKIKO, for services to the Evangelical Lutheran Church; Mrs Biyu YAKIPA, for services to rural healthcare;  and Stanley Tumun YEKEP, for public service.

 

Imperial Service Order (ISO)

Alexis Oaengo MAINO, and  Tambon TARA, for public service.

 

Queen’s Police Medal (QPM)

Chief Superintendent John KOLOPEN, DPS, Chief Superintendent Jimmy ONOPIA  and  Chief Superintendent Anthony WAGAMBIE JNR, DPS, for services to the Royal Papua New Guinea Constabulary.

Military Division

CBE

Colonel Mark GOINA, OBE, DMS, for distinguished service to the Papua New Guinea Defence Force.

 

OBE

Colonel Albert PALAUA, DMS, for loyal service to the Papua New Guinea Defence Force.

 

MBE

Lieutenant Colonel Nicholas HENRY, DMS, Lieutenant Colonel Francis KARI, DMS  and  Lieutenant Colonel John WANI,   for service to the Papua New Guinea Defence Force

 

BEM

Chief Warrant Officer Ricks KANDI , Chief Warrant Officer Pepena PEPENA, DMS, Chief Warrant Officer Mark SAKEI, Chief Warrant Officer Salestine TAKENDU and  Warrant Officer Robert ABBA, for service to the Papua New Guinea Defence Force