2019 Queen's Birthday Honours Papua New Guinea


2019 Queen’s Birthday Honours

Papua New Guinea

 

The Governor-General of Papua New Guinea, His Excellency Grand Chief  Sir Bob Dadae, GCL, GCMG, KStJ, is pleased to announce the 2019 Queen’s Birthday Honours List as follows, and to warmly congratulate all the award recipients:-

 

Knight Bachelor

 

Walter Oma NOMBE

For services to the community of the Eastern Highlands in the roles of Member, Minister and Premier of the Provincial Government 

 

Order of Saint Michael and Saint George

 

CMG

 

The Hon. Job POMAT

For services to the community as a Member of National Parliament including as Minister and currently as Speaker of Parliament

 

The Hon. Joseph Malinu YAGI

For services to law, the community and the judiciary as a senior Judge in the National and Supreme Courts of Papua New Guinea

 

Order of the British Empire

 

DBE

 

Sandra Geok Mei, Mrs LAU, MBE

For services to commerce and the community through her philanthropic contribution in the areas of women and children welfare, education and health services

 

 

KBE

 

The Hon. John Thomas PUNDARI, CMG

For services to Papua New Guinea and the community as a Member of National Parliament, Deputy Prime Minister and Speaker of Parliament

 

Datuk Kie Yik WONG

For services to commerce and the community through significant investment in rural business enterprises, human resource and infrastructure development

 

CBE

 

Wayne Kenneth GOLDING, OBE

 For services to commerce and trade promotion and the Asia-Pacific Economic Cooperation Leaders’ Summit 2018

 

James Sze Yuan LAU

For services to commerce, manufacturing, hospitality and property development

 

Peter Allan LOWING, OBE

For services to law, the legal profession and the community

 

Dr Thomas WEBSTER

For public service, research and policy development in education and land reform

 

OBE

 

David CARADUS

For services to commerce and taxation

 

Dr Alois DATON

For contribution to public services, taxation and gender equality

 

Dr Kulala MULUNG

For services to the University of Technology, forestry and the environment

 

Dr Ken NGANGAN

For contribution to public services and public financial management and governance reform

 

 

James Joseph PANG

For services to commerce, sport and the community

 

David Manoa TOUA

For services to commerce, the Business Council and the Asia-Pacific Economic Cooperation Leaders’ Summit 2018

 

Robin Murray WOO

For services to manufacturing, the airline industry and the National  Superannuation Fund

 

MBE

 

Pastor Kamis BIRA

For services to the community and religion

 

Dennis William BUX

For services to business and the security industry

 

Monni CROSS

For services to the Asia-Pacific Economic Cooperation Summit 2018

 

Derek Andrew DAUBNEY

For services to Trukai, sport and the community

 

Fred Meraveka EOVO

For services to the church and the community

 

Mark Steven FOXE

For services to Australia-Papua New Guinea relations

 

Dr Keith Kulakit GALGAL

For services to agriculture research and  agribusiness

 

Antonio Sodicta GO

For services to commerce and the fishing industry

 

Harriett, Mrs. JACK

For services to healthcare and the Good Samaritan Women Program

 

 

Dr Etami Betty KOKA

For services to healthcare and the Enga community

 

Gustav KRAUS

For services to the airline industry in the Pacific Region

 

Kelvin LAKI

For services to the Emergency Disaster Relief

 

Leo LEMALU

For services to village court and the community

 

Carlistius Jason MARI’BERA

For services to karate

 

Anne Piwa, Mrs. TARUTIA

For services to education, particularly for young children

 

Onnie, Mrs. TEIO

For services to victims of sexual and family violence

 

Jethro WALA

For services to the Asia-Pacific Economic Cooperation Summit 2018

 

Julie Tagual, Mrs. WIALU

For services to rural healthcare

 

Lucas YALIPIN

For services to the community

 

 British Empire Medal (BEM)

 

Ms Roselyn Cecil AKUA

For services to caring for abused women and children

 

Daniel Kulumini APAKIA

For services to village court

 

Kwalam APISAH

For services to sport

 

Kapiya AYARE

For services to the community

 

Reverend Anna BESAI

For service to the United Church and women’s development

 

Superintendent Clement DALLA

For services to the Royal Papua New Guinea Constabulary

 

Rohu GAGAI

For services to the community

 

Agatha, Mrs. GAWI

For service to education

 

Ilaita T.K. GIGIMAT

For services to basketball

 

Chief Superintendent Laboi Ambrose IGAK

For services to the Royal Papua New Guinea Constabulary

 

Ben IMAL

For services to the Assemblies of God Church

 

Eva Vinun, Mrs. JESSE

For services to education

 

Rendey KAWAGE

For services to education

 

Elijah KOJU

For services to the community

 

Sarufa LAKOU

For services to education

 

Larry LAVAI

For services to the East Sepik provincial administration

 

Aaron LUAI

For public service

Detective Chief Sergeant Ulagis MANTU

For services to policing and the community

 

Siloe MASE

For services to the United Church

 

Hannah Bennett, Mrs. McMANUS

For services to gymnastics

 

Atai, Mrs. MOGOLA

For services to education

 

Hanna, Mrs. OGI

For services to education and women’s development

 

Jennifer, Mrs. PARINA

For services to the National Research Institute

 

Jessie, Mrs. PILIWAS

For public service

 

Sarenah Karess, Mrs. PINI

For services to sport

 

Raphael Nime POKA

For services to the community

 

John Umbu PUPU

For services to the community

 

Mark RETO

For services to the community

 

Monica, Mrs. RICHARD

For services to education and victims of sexual and family violence

 

Ms Martha SERE

For services to Emergency Disaster Restoration

 

 Tonny SIOS

For services to the Seventh Day Adventist Church

Vere, Mrs. TERE-APISAH

For service to sport, particularly tennis

 

Francis Posou WAITAO

For services to sport

 

Hiob Tupeno WEKIKO

For services to the Evangelical Lutheran Church

 

Biyu, Mrs. YAKIPA

For services to rural healthcare

 

Stanley Tumun YEKEP

For public service

 

Imperial Service Order (ISO)

 

Alexis Oaengo MAINO

For public service

 

Tambon TARA

For public service

 

Queen’s Police Medal (QPM)

 

Chief Superintendent John KOLOPEN, DPS

For services to the Royal Papua New Guinea Constabulary

 

Chief Superintendent Jimmy ONOPIA

For services to the Royal Papua New Guinea Constabulary

 

Chief Superintendent Anthony WAGAMBIE JNR, DPS

For services to the Royal Papua New Guinea Constabulary

 

Military Division

 

CBE

 

Colonel Mark GOINA, OBE, DMS

For distinguished service to the Papua New Guinea Defence Force

 

OBE

 

Colonel Albert PALAUA, DMS

For loyal service to the Papua New Guinea Defence Force

 

MBE

 

Lieutenant Colonel Nicholas HENRY, DMS

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Lieutenant Colonel Francis KARI, DMS

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Lieutenant Colonel John WANI

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

BEM

 

Chief Warrant Officer Ricks KANDI

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Chief Warrant Officer Pepena PEPENA, DMS

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Chief Warrant Officer Mark SAKEI

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Chief Warrant Officer Salestine TAKENDU

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

Warrant Officer Robert ABBA

For service to the Papua New Guinea Defence Force

 

………………………………………………….

 

Authorized by:  Bill Toraso

Acting Official Secretary to the Governor-General

GOVERNMENT HOUSE